Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > To koniec długiego czekania na SOR-ze. Rewolucyjna opcja dla pacjentów
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 06.01.2025 16:04

To koniec długiego czekania na SOR-ze. Rewolucyjna opcja dla pacjentów

SOR
Fot.TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, gdzie ratuje się ludzkie życie. Często liczy się każda minuta, by zapobiec tragedii. Aby ułatwić dotarcie do najbliższego SOR powstała specjalna interaktywna mapa, która pomoże obliczyć, ile mniej więcej czasu powinniśmy czekać na pomoc w wybranej placówce. 

Na SOR tylko w nagłych przypadkach

Do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) powinny zgłaszać się tylko osoby w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby tamtejsi lekarze skierują pacjenta na leczenie szpitalne lub zaplanują transport do innej placówki specjalistycznej. Należy jednak pamiętać, że SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego nie należy udawać się tam w błahych przypadkach.

ZOBACZ: Tragedia w Święto Trzech Króli, nie żyje ksiądz. Śmierć dorwała go, gdy wracał z porannej mszy

Weszła przez płot, trudno uwierzyć, co zrobiła później. Wszystko się nagrało, wstyd na całą Polskę Banki wydały pilne ostrzeżenia, ważne komunikaty dla klientów. Chodzi o wypłatę gotówki

Pacjenci dostają różne kolory

W SOR nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To pracownik medyczny decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów, kogo przyjmie lekarz SOR w pierwszej kolejności. Odbywa się to na podstawie triażu, czyli metody segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie, i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać. 

Stopień zagrożenia zdrowotnego pacjenta oznaczany jest kolorami. Oto, jakie symbole mogą otrzymać pacjenci:

  • czerwony – priorytet najwyższy, czyli natychmiastowy kontakt z lekarzem
  • pomarańczowy  – priorytet wysoki, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 10 minut
  • żółty  – priorytet średni, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 60 minut
  • zielony  – priorytet niski, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 120 minut
  • niebieski – priorytet najniższy, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 240 minut

W zależności od stopnia ciężkości nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjent zostanie przekierowany do odpowiedniego obszaru w (SOR). Osoby o najwyższym stopniu zagrożenia (kolor czerwony) trafiają do obszaru resuscytacyjno-zabiegowego, gdzie będą poddani zaawansowanym czynnościom reanimacyjnym, które muszą być podjęte natychmiast - dlatego mają najwyższy priorytet.

Czas oczekiwania w SOR sprawdzisz w sieci

Obecnie na stronie pacjent.gov.pl można sprawdzić czas oczekiwania w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać na mapie SOR, który nas interesuje, a wówczas pojawi się jego wizytówka. Znajdziemy tam najważniejsze informacje, również z liczbą osób oczekujących na kolejkę w danym triażu czy numerem kontaktowym. Na wizytówce na mapie lub w tabelce należy kliknąć na “Sprawdź kolejki w SOR” i wtedy pokaże nam się przewidywany czas oczekiwania każdej z grup pacjentów po triażu. Każda grupa ma swoją kolejkę i inny czas oczekiwania.

Aby oszacować średni czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem SOR, należy dodać czasy oczekiwania w kolejkach: rejestracja + triaż + kolejka w ramach priorytetu przyznanego po triażu - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

sorrr.png